Adder
For additional views click on an image below
Image 1 of 7 view
Image 2 of 7 view
Image 3 of 7 view
Image 4 of 7 view
Image 7 of 7 - AdderView Matrix system consists of:</BR>
AdderView Matrix C110 Computer Access Module - HDMI
Model No. AVM-C110-CAM-HM On back-order until May. 16, 2026
Video (for 1 Screen)
• Maximum Resolution: 2560x1600
• Frame Rate: 60
• Color Depth: 8 bpc
Audio
• Audio Type: Digital, bi-directional
• Channels: 2
• Size (bit): 16
• Speed (kHz): 48
• Audio In Ports: 1x USB
• Digital Audio: 2 channel linear PCM
Computer Connections
2x USB 2.0 Type-A True Emulation, Full Speed, Low Speed, High Speed
1x HDMI
1x 8p8c (RJ45) link port
Operations
• Recommended Cable Type: CAT-5e and above
• Maximum Cable Length: 328 feet (100 m)
• Network Support: Bandwidth 1GbE (no 10/100 Support)
Environmental
• Operating/Storage Temperature: 32~122°F / 0~50°C
• Operating/Storage Humidity: 10~90% (non-condensing)
• Altitude: 6561.7 feet / 2000 m
• Mean Time Between Failure (MTBF): 868,000 (Telcordia SR332 Issue 4 March 2016 Calculated @ 55C)
• Approvals: CE, cULus - E476334, FCC, ICES, UKCA
• Standards: ANSI 63.4, EN55032 /CISPR 32, EN55035/CISPR 35, EN63000, FCC pt15B, ICES003
• Other Certifications: Cal Prop 65, China ROHS, EU REACH, UK REACH
Power
• Source: 2x USB 2.0
• Input Power Supply: 2x 500mA @5V
• Max Power Consumption: 5 Watts
• Typical Power Consumption: 3 Watts
• External power: 5VDC, 1A, (LPS)
Physical
• Construction Material: ABS and aluminum
• Width: 2.2 in. (55 mm)
• Height: 1 in. (25 mm)
• Depth: 4.3 in. (110 mm)
• Flying Lead Length: 11.8 in. (300 mm)